Przebieg prac podczas projektowania wnętrz

Przebieg prac podczas projektowania wnętrz Projektowanie wnętrz ma najczęściej swój określony przebieg. Być może wydaje się, że jest to w zasadzie zajęcie, które pozwala na dużą dowolność, jednakże prawda jest nieco inna. Przede wszystkim fakt jest faktem, że projektant przede wszystkim musi wykonać dobrze swoją pracę, a od czego zacznie, to już jego sprawa. Niemniej jednak każdy, kto pracuje w zawodzie projektanta wnętrz już od jakiegoś czasu wie, że owszem, on decyduje, od czego zacząć, niemniej jednak i tak za każdym razem zaczyna mniej więcej od tego samego. I na tym polega cały sekret – otóż jakkolwiek by się nie podchodziło do tej pracy, zwykle i tak kończy się na tym, że przebiega ona etapowo i każdy z etapów jest podobny do tego, który był wykonywany we wcześniejszym projekcie. W jaki sposób zatem wszystko przebiega? Tutaj wypowiedzieć musiałby się projektant z konkretnymi informacjami o kolejnych krokach. Można jednak uogólnić to zagadnienie, koncentrując się na tym co wspólne dla wszystkich projektantów bez wyjątku. A zatem przebieg prac podczas projektowania wnętrz jest następujący. Przede wszystkim osoba, która decyduje się na podjęcie jakiegoś zlecenia, musi zorientować się dobrze, co konkretnie chciałaby otrzymać osoba zlecająca projekt. Sama informacja na temat typu pomieszczenia, które trzeba zaaranżować jest niewystarczająca (chyba że klient nie ma absolutnie żadnego pomysłu i żadnych wymagań ani wizji, ale to zdarza się niezwykle rzadko, prawie w ogóle). Trzeba zatem zrobić swoisty wywiad. Dowiedzieć się jak najwięcej. Leży to w interesie projektanta, ponieważ dzięki temu będzie miał bardziej spójną wizję całokształtu i, co więcej, mniej poprawek na końcu, kiedy klient już dokładnie przyjrzy się projektowi. Po zebraniu wiadomości można się wziąć do pracy. Praca przebiega wielotorowo – trzeba najpierw określić, w jakim stylu zostanie utrzymane pomieszczenie. Następnie dobrać meble i skomponować je kolorystycznie. Kiedy takie podstawy zostaną określone, przechodzi się do etapów bardziej szczegółowych, precyzujących wygląd pomieszczenia. Wtedy w ruch wchodzą elementy dekoracyjne, wykończeniowe, zatem to wszystko, co decyduje o nadaniu pomieszczeniu specyficznego tylko dla niego charakteru. Dobry projektant umiejętnie przechodzi z jednego etapu do drugiego. Robi to w sposób płynny, informując jednocześnie klienta o postępach prac i weryfikując, czy jego działania spotykają się z aprobatą.

Jak zostać projektantem wnętrz?

Jak zostać projektantem wnętrz? Czasem łatwo jest powiedzieć: zostanę kimś takim a takim, trudniej jednak nieco jest to zrealizować. Oczywiście dla chcącego nie ma nic trudnego, wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli się czegoś bardzo chce, da się to w jakiś sposób osiągnąć. Niejednokrotnie jednak osoby, które nastawiają się na osiągnięcie celu, nie biorą pod uwagę różnorakich czynników, które sugerowałyby, że być może lepiej byłoby się w życiu zająć czymś innym. Chodzi mianowicie o to, że każdy ma inny talent, a nie zawsze odkrywa ten właściwy, dążąc uparcie do celu, który jest być może intrygujący, ale niekoniecznie doskonale wpisujący się w charakter tej osoby czy też możliwe do opanowania przez nią umiejętności. Pierwsze pytanie zatem, jakie trzeba sobie zadać, kiedy uzna się, że chce się zostać projektantem wnętrz, powinno brzmieć: czy nadaję się do tego, czy podoba mi się to wystarczająco, aby na co dzień się tym zajmować i czy jestem w stanie nieustannie się w tej kwestii dokształcać? Jeśli suma odpowiedzi będzie brzmiała „tak”, wtedy czas zastanowić się, co zrobić, aby zostać projektantem. Przede wszystkim projektować trzeba zacząć samemu. Chodzi o to, że chodzenie na zajęcia w szkole i nie robienie nic ponad to nie jest wystarczająco dobrym pomysłem. Powinno się rozwijać zainteresowania, szkolić, cały czas ulepszać warsztat. Kiedy będzie się to robić regularnie, zajęcia dodatkowe, zawodowe, okażą się z całą pewnością bardzo pomocne. Bez dodatkowej praktyki nawet najlepsi nauczyciele nie pomogą za wiele. A zatem, trzeba pamiętać o tym, że projektantem wnętrz zostaje się wtedy, kiedy się tego chce i kiedy wkłada się całe serce w naukę. Poza tym trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, polegające przede wszystkim na umiejętności tworzenia czegoś z niczego, bycia kreatywnym w każdej sytuacji, nawet w takiej, kiedy klient nie do końca wie, czego chce, a jednocześnie jest bardzo wymagający. Niektórzy mówią, że projektantem trzeba się urodzić – niekoniecznie. Niektórzy, właśnie te osoby, które chcą, dochodzą do tego zawodu ciężką pracą i nieustannym poprawianiem swojego warsztatu. Jest to zatem trochę sztuka, a trochę rzemiosło. Jeśli natomiast tylko lubi się to, co się robi, z całą pewnością będzie się odbieranym pozytywnie. Po latach doświadczenia natomiast będzie można już powiedzieć, że jest się profesjonalistą w danym zakresie, a co za tym idzie będzie można podejmować coraz to nowe wyzwania z zakresu projektowania wnętrz.

Błędy w projektach wnętrz

Błędy w projektach wnętrz Nikt z nas nie jest idealny, a co za tym idzie – każdy popełnia błędy. Naturalne więc jest, że każdy projekt, choćby pracowało nad nim kilka bądź kilkanaście osób, obarczony jest ryzykiem błędu. Trzeba do przyjąć do wiadomości, jednakże równocześnie starać się w taki sposób dobierać grupę ludzi, która będzie zajmowała się jakimś projektem, by była ona jedną z najlepszych. Błędy bowiem bywają różne – niektóre da się stosunkowo łatwo naprawić bądź zniwelować. Czasem nawet to, co wydaje się na początku błędem, okazuje się całkiem niezłym rozwiązaniem, którego nie trzeba w zasadzie ruszać i które z projektu może zostać przeniesione bezpośrednio do realizacji. Jednakże istnieją także i takie potknięcia, które nie tylko w rezultacie dają niezbyt ładne efekty wizualne, ale również powodują znacznie większy problem, taki chociażby jak zagrożenia różnego typu. Zagrożenie zdrowia bądź życia, jeśli jakikolwiek element dekoracyjny bądź wykończeniowy zostanie umieszczony w miejscu podatnym na ruch i na przemieszczanie się. Projektanci, zwłaszcza początkujący, nie zawsze jeszcze mają wyczucie, w którym miejscu co na pewno się sprawdzi. Dlatego poza faktem, że zdarza im się popełniać błędy, ważne jest jeszcze to, żeby współpracowali oni ściśle w takich wątpliwych sytuacjach z architektami czy też budowlańcami, a więc osobami, które uczyły się na studiach i na praktykach tego, co na pewno nie będzie stwarzało zagrożenia, a co już może. Co zrobić, jeśli znajdzie się błąd w projekcie wnętrza? Wszystko zależy od tego, na jakim etapie jest praca. Jeśli jeszcze nie została zatwierdzona do realizacji, trzeba po prostu zmienić projekt. Jeśli została i część błędna również zaczęła być realizowana, wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się wstrzymanie prac i próba wybrnięcia jakoś z sytuacji. Odpowiedzialność spoczywa w podstawowej mierze na projektancie, niemniej jednak na osobach, które projekt zatwierdzały, również. Wszyscy więc wspólnie powinni zastanowić się nad tym, w jaki sposób rozwiązać problem tak, by każda strona wyszła ze sporu zadowolona – zwłaszcza klient, który w realizację projektu inwestuje i któremu zależy na tym, aby od początku do końca wszystko doskonale grało i działało tak, jak powinno. Błędów się nie uniknie, ale można je wykrywać wcześnie i dzięki temu zaoszczędzić nieprzyjemności oraz pracy osobom, które projekt będą realizowały już w formie rzeczywistej.

Różne wnętrza do zaprojektowania

Różne wnętrza do zaprojektowania Największym wyzwaniem każdego projektanta jest konieczność zaprojektowania różnorodnych wnętrz jednocześnie. Czyli na przykład takie zlecenia, które polegają wprawdzie na zaprojektowaniu pomieszczeń jednego domu, jednakże przeznaczonych dla różnych osób. Wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację – mieszkanie ma być wynajmowane i w związku z tym ma się pewność, że do każdego pokoju (a tych jest sporo) wprowadzi się całkiem niezależna osoba. Osoby będą się między sobą znacząco różnić, a każda będzie preferowała inne kolory, inne umeblowanie etc. Żeby mieć szansę na to, aby do mieszkania wprowadzili się różni ludzie, warto zainwestować w projekt, który będzie tę różnorodność właśnie uwzględniał. Co za tym idzie, każde jedno pomieszczenie powinno zostać utrzymane w innym stylu. Dla projektanta jest to zatem zadanie, które wymaga nie tyle wprowadzenia spójności w kilku pomieszczeniach i wykonania ich różnie, ale z podobnymi ogólnymi założeniami, co wręcz przeciwnie – jest to nie lada wyzwanie, polegające na wprowadzeniu maksymalnej różnorodności na jednej i tej samej przestrzeni. Jedni lubią się takimi rzeczami zajmować, inni niekoniecznie. Dlatego warto trafić na taką osobę, która będzie czuła się jak ryba w wodzie, wykonując właśnie takie zadanie. Różnorodność stylizacyjna w projektach, które się wykonuje, ma też swoje dobre strony – przede wszystkim projektant musi się wykazać, ale co za tym idzie, zastanowić nad tym, co robi jeszcze bardziej niż w przypadku jednolitych projektów. Dzięki temu bardzo się rozwija i zbiera dużo doświadczenia, wykonując jedno tylko zlecenie. Może tez współpracować z innymi projektantami, czasem bowiem tego typu zlecenia wykonuje nie jedna osoba, a kilka. A praca grupowa z zakresu projektowania wnętrz jest rzeczą dość trudną dla tych, którzy przyzwyczaili się do tego, że samodzielnie wszystko tworzą od początku do końca. Projektant wnętrz jest osobą o duszy artystycznej, dlatego lubi być samodzielny. Kiedy zmuszony jest do pracy grupowej, na początku trudno jest mu się przełamać, z czasem jednak dostrzega dobre strony takiego działania. Warto więc brać udział w niekonwencjonalnych projektach, ponieważ to tylko i wyłącznie wpływa na korzyść osoby, która podejmuje się takiego działania. A różnorodność projektów pozwala wzbogacić dość szybko portfolio i co za tym idzie, zdobywać kolejne zlecenia, coraz bardziej interesujące i wymagające.