Projektowanie salonu

Projektowanie salonu Jest kilka pomieszczeń w domu, które zasługują na szczególną uwagę podczas projektowania. Jednym z nich jest bez wątpienia salon. Dlaczego to tak ważne pomieszczenie? Powód jest banalnie prosty. Otóż jeśli kiedykolwiek ktoś do nas przychodzi, kiedy zapraszamy gości, gdzie najczęściej oni siedzą? W naszej sypialni, w toalecie, kuchni czy też właśnie w salonie? Odpowiedź jest prosta – nawet jeśli korzystają czasem z pozostałych pomieszczeń, najczęściej przebywają właśnie w salonie. Dlatego też jest to miejsce strategiczne i kluczowe. Dlatego też powinno się na nie zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania wnętrz domu. Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać, jest fakt, że salon służy w różnych celach. Wykorzystuje się go do tego, żeby spotkać się z rodziną i po prostu porozmawiać – dlatego też jeśli nie ma się wystarczająco dużo miejsca w kuchni, często również zjada się w salonie posiłki. Kiedy goście nie przychodzą, a samemu siedzi się w domu, wtedy salon często służy jako pokój odpoczynku, relaksu, w którym znajduje się telewizor, a także inne rzeczy czy sprzęty, jak na przykład wieża lub magnetofon. W takiej sytuacji trzeba tak rozplanować całą przestrzeń, aby się ze sobą różne porządki nie kłóciły. Aby można było spokojnie oglądać telewizor, czytać książkę i rozmawiać, jeśli taka jest wola współmieszkańców. Zatem wszystko powinno być poukładane z głową. Wiadomo że jeśli będzie się rozmawiało podczas trwania filmu, wtedy i tak będzie ciężko się skupić, niemniej jednak będzie to bardziej możliwe wtedy, kiedy kanapa lub stół nie będą zastawiały telewizora. Projektowanie salonu warto zlecić osobie, która już nie raz takie zadanie miała powierzone, zwykle bowiem ma doświadczenie w tej dziedzinie i dzięki temu doradzi, jak wykonać niektóre rozwiązania. Dobrze też poinformować wcześniej, co konkretnie chce się w takim salonie robić. Są przecież wciąż rodziny i osoby, których niespecjalnie interesuje telewizja i którzy preferują postawić dużą bibliotekę w salonie zamiast jakiegokolwiek sprzętu RTV. Projektant musi jednak o tym odpowiednio wcześnie wiedzieć. Sam, rzecz jasna, będzie zadawał wiele pytań związanych z preferencjami klienta, nie zawsze jednak wpadnie na każde jedno możliwe pytanie, które mógłby zadać. Dlatego jeśli klient chce mieć najlepszy możliwy projekt, wykonany rzetelnie i w stosunkowo krótkim okresie czasu, powinien starać się współpracować ściśle z projektantem, pomagając mu, a nie utrudniając pracę.

Projektowanie a architektura

Projektowanie a architektura Projektowanie wnętrz nie jest tym samym co architektura. Osoby, które studiują architekturę, uczą się przede wszystkim tego, w jaki sposób postawić budynek, aby ten funkcjonował, był stworzony w sposób zgodny z prawami fizyki, a więc w taki, żeby się nie rozleciał. Współpracują oni jednocześnie z budowlańcami, którzy na tego typu kwestiach, typowo praktycznych, znają się jak nikt inny. Natomiast projektanci wnętrz mają już gotowy budynek. Co więcej, mają już też gotowe pomieszczenie – rzecz jednak polega na tym, aby je odpowiednio zagospodarować. Co to znaczy odpowiednio? Przede wszystkim chodzi o to, żeby wyglądało ono zgodnie z jego przeznaczeniem. Czyli jeśli będziemy mieli do czynienia z sypialnią, niech nie stoją w niej sprzęty typowe dla innych pomieszczeń (o ile klient sobie tego wyraźnie nie zażyczy). Co więcej, trzeba również brać pod uwagę wolę osoby, która zleca wykonanie projektu. Ważny jest w takim przypadku każdy detal. Wszystko musi ze sobą współgrać i każdy jeden element użyty w danym projekcie powinien mieć uzasadnienie. Podobna jest to praca do tej, którą wykonuje architekt wnętrza. Niemniej jednak architekt wnętrza też najczęściej nie zajmuje się samymi dekoracjami czy też ustawianiem mebli, ale tym, jak powinny wyglądać schody w środku bądź też w którym miejscu stanąć powinna ścianka działowa, aby całokształt był jak najbardziej estetyczny. Projektowanie wnętrz jest więc bardziej związane z dekoracjami, z kolorami, z ustawieniem mebli, natomiast architektura z tym, czego nie da się przemalować, przestawić, z tym, co stałe, niezmienne. I jeśli zna się takie rozróżnienie, łatwiej jest odpowiedzieć sobie na pytanie, kogo na danym etapie prac się bardziej potrzebuje. Bo prawda jest taka, że jeśli buduje się dom od podstaw, potrzebni będą do niego przede wszystkim architekci i budowlańcy. Projektant również, chyba że rodzina czy też firma zdecydują, że samodzielnie zajmą się wyposażaniem wnętrza. Oczywiście jest to możliwe i projektant nie jest do umeblowania mieszkania absolutnie potrzebny, niemniej jednak przydaje się wówczas, kiedy chciałoby się zrobić coś w pomieszczeniu, a samodzielnie nie do końca wie się, w jaki sposób to zrobić. Zawody architekta i projektanta się zatem uzupełniają. Prawda jest też taka, że najczęściej osoby reprezentujące albo jedną, albo drugą profesję, mimo że ze sobą ściśle współpracują, nie wchodzą sobie w kompetencje. Każdy ma swoją działkę, którą chce jak najlepiej wykonać.

Dbałość o detale podczas projektowania wnętrz

Dbałość o detale podczas projektowania wnętrz Nie ma nic ważniejszego niż precyzja w tym, co się robi. Bycie skoncentrowanym na jakimś projekcie i chęć wykonania go od początku do końca dobrze jest kluczem do sukcesu. Zatem, jeśli zależy nam na tym, aby zaprojektować wnętrze tak, aby podobało się ono osobie zlecającej, powinniśmy dbać o wszystkie szczegóły. Przede wszystkim istotne jest, abyśmy zastanowili się nad tym, co takiego w danym wnętrzu znaleźć się musi, co powinno, a co może. Według tak ustalonej hierarchii wprowadzać powinniśmy kolejno rzeczy najważniejsze, na najmniej istotnych kończąc. Jeśli będziemy w taki sposób podążać w działaniach, możemy mieć pewność co do tego, że uda nam się umieścić w pomieszczeniu wszystko, czego chcemy. Drugim etapem będą bez wątpienia prace wykończeniowe – trzeba zadbać nie tylko o dekoracje, które będą współgrały z całokształtem wyposażenia, z kolorem ścian oraz rodzajem podłogi, ale też o samo wykończenie, a więc o kolorystykę framug czy rodzaj okiennic. Jeśli zadbamy o wszystkie detale, wtedy będziemy mieli pewność co do tego, że pracę wykonaliśmy dobrze i, co więcej, że całokształt dobrze się ze sobą komponuje. Projektowanie wnętrz jest działaniem wymagającym umiejętności skoncentrowania się na kilku rzeczach naraz. Nigdy nie jest tak, że dokładamy do obrazka jeden element. Jeśli układamy jeden, musimy od razu weryfikować to, czy wszystkie inne do niego pasują. Co więcej, jeśli cokolwiek nie będzie do końca ze sobą współgrało, musimy zastanowić się nad tym, co takiego moglibyśmy zmienić, co powinno zostać z czym zamienione, co usunięte, a co absolutnie pozostawione, ale z zastrzeżeniem, że wszystko dookoła w takim razie należy zmodyfikować. Dopracowywanie projektu do końca, koncentrowanie się na szczegółach jest właśnie najtrudniejszą sprawą dla każdego projektanta. Najtrudniejszą, ale też najbardziej wymagającą i co za tym idzie, najczęściej najbardziej pociągającą. Jest swego rodzaju wyzwaniem. Co więcej, detale nie zawsze są tak oczywiste jak sprzęty codziennego użytku. O tym, że w kuchni powinna znajdować się lodówka, nie da się zapomnieć. O tym, jakiego typu dekoracje można by zastosować albo jakie niewielkie sprzęty dołożyć tak, aby wszystko razem wyglądało dobrze – trzeba już pomyśleć dodatkowo, i to często bez wcześniejszego przygotowania do tego właśnie tematu. Projektanci muszą więc być elastyczni w działaniu, a także niezwykle kreatywni i otwarci na zmiany. Takie otwarcie pozwala im naprawdę bardzo wiele zdziałać.