Jak wybrać projektanta?

Jak wybrać projektanta? Stało się. Budujemy dom albo kupujemy mieszkanie. Czegokolwiek byśmy nie robili, jedno jest pewne. Będziemy przez pewien czas żyć remontem, dekorowaniem wnętrza i próbą takiego zaaranżowania całokształtu wnętrza, aby mieszkało się w nim idealnie – dokładnie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Wszystko dobrze, budynek bowiem już jest absolutnie pewny, pozostaje jednak problem – kto wykona projekt? Samodzielnie oczywiście można próbować zaaranżować wnętrze pomieszczenia, jeśli jednak zależy nam na pracy absolutnie profesjonalnej, takiej, która będzie wykonana od początku do końca bez zarzutu i, co więcej, w sposób rzeczywiście zachęcający nas do zamieszkania w danym budynku, lepiej zdecydować się na zatrudnienie projektanta wnętrz. Pozostaje jednak pytanie, skąd wiedzieć, kto się w tej kwestii sprawdzi, kto będzie wystarczająco dobry, aby rzeczywiście stworzyć taki projekt, który od razu spodoba się wszystkim przyszłym lokatorom danego mieszkania bądź domu. Możliwości wyłonienia osoby, która zajmie się projektowaniem wnętrza, jest całkiem sporo. Pierwszą z nich, bardzo popularną i najczęstszą, jest dowiadywanie się o takich za pomocą tak zwanej poczty pantoflowej. Wybór projektanta uzależniony jest zatem od tego, jakie doświadczenia w tej materii mają nasi znajomi czy też bliscy. Ktoś nam kogoś poleca i w ten sposób dowiadujemy się o danej osobie. Inną możliwością jest próba samodzielnego zorientowania się w tym zakresie – wystarczy wejść na różnego typu portale i strony internetowe, gdzie ludzie się ogłaszają. W ten sposób z całą pewnością uda nam się znaleźć kilka typów, kilka osób, które zajmują się dokładnie tym, na czym nam zależy. Potem metodą weryfikacji opinii na temat tychże projektantów decydujemy się na któregoś konkretnego. Zawsze też możemy odezwać się do kilkorga i porozmawiać. W zależności od tego, jak będzie nam się rozmawiało a także jakie przykładowe prace zaprezentują potencjalni zleceniobiorcy, zdecydujemy się na współpracę z którymś konkretnie. Najważniejsze jest to, żeby od samego początku czuć sympatię oraz zaufanie do osoby, która będzie nam wykonywała projekt. Jeżeli zaraz przy pierwszej rozmowie nawiążemy nić porozumienia, wróży to nie tylko dobrą współpracę, ale również to co najważniejsze – satysfakcjonujący nas efekt końcowy. Projektowanie wnętrz jest dziedziną dość specyficzną i wymaga dobrej znajomości tematu przez osoby, które się nią zajmują.

Artysta projektant

Artysta projektant Projektowanie wnętrz jest zajęciem niebanalnym. Wprawdzie niektórym wydaje się, że niczym skomplikowanym jest zaprojektować kolejną łazienkę czy też większe pomieszczenie biurowe, jednak nic bardziej mylnego. Każde nowe zlecenie jest kolejnym wyzwaniem, które stoi przed projektantem. Zwłaszcza że każdorazowo takie właśnie zlecenie jest dawane przez inną osobę – z innym gustem, zapatrywaniami oraz pomysłem na to, co chciałaby, aby zostało zaprojektowane. W takiej sytuacji trzeba się nieraz nagłowić, trzeba długo się zastanawiać, zanim się dojdzie do konstruktywnych wniosków, które pozwolą ruszyć z projektem. Zatem każde zlecenie okazuje się rzeczą niezwykle inspirującą, ale także wymagającą. I osoba, która nie ma zmysłu twórczego, duszy artysty będzie odczuwała problemy z koniecznością szybkiej adaptacji do tego, co akurat zastała. Dlatego jeśli ktoś decyduje się na karierę projektanta wnętrz, z całą pewnością powinien być artystą. Oczywiście nie istnieje taki zawód jak artysta (malarz czy muzyk już tak), niemniej jednak nie chodzi o to, jakie się ma wykształcenie, ale to, jaki się ma stosunek do rzeczywistości i w jaki sposób działa na co dzień. Artyści odbierają świat nieco inaczej. Są bardziej wrażliwi i przez to dostrzegają często znacznie więcej, niż takie osoby, które stąpają mocno po ziemi. Jednakże równocześnie właśnie artyści nadają się najlepiej do urządzania pomieszczeń, do tworzenia kolejnych pomysłów i do ich realizacji. Nie są skrępowani w myśleniu, nie patrzą na świat przez pryzmat schematów. Zatem dobry projektant, który wykonuje swoją pracę nie tylko rzetelnie, ale i oryginalnie, i tak jak sobie tego życzy klient, jest artystą. Rozumie się to samo przez się. Częstokroć zajęcia z projektowania różnego typu rzeczy odbywają się właśnie w takiej szkole jak akademia sztuk pięknych czy wydział artystyczny uniwersytetu. Projektanci, wbrew pozorom, rzadziej są absolwentami informatyki, a częściej właśnie kierunków związanych bezpośrednio z koniecznością kreatywnego podchodzenia do rzeczywistości i tworzenia czegoś zupełnie nowego, czego nikt wcześniej jeszcze nie wymyślił. Bycie artystą jest też swego rodzaju zobowiązaniem – projektowane przez nich wnętrza powinny być interesujące i jednocześnie powinny wyglądać oraz działać zgodnie z ich przeznaczeniem. Wszelkiego rodzaju niedociągnięcia absolutnie i zdecydowanie nie powinny mieć miejsca w takich przypadkach.

Jak zostać projektantem wnętrz?

Jak zostać projektantem wnętrz? Czasem łatwo jest powiedzieć: zostanę kimś takim a takim, trudniej jednak nieco jest to zrealizować. Oczywiście dla chcącego nie ma nic trudnego, wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli się czegoś bardzo chce, da się to w jakiś sposób osiągnąć. Niejednokrotnie jednak osoby, które nastawiają się na osiągnięcie celu, nie biorą pod uwagę różnorakich czynników, które sugerowałyby, że być może lepiej byłoby się w życiu zająć czymś innym. Chodzi mianowicie o to, że każdy ma inny talent, a nie zawsze odkrywa ten właściwy, dążąc uparcie do celu, który jest być może intrygujący, ale niekoniecznie doskonale wpisujący się w charakter tej osoby czy też możliwe do opanowania przez nią umiejętności. Pierwsze pytanie zatem, jakie trzeba sobie zadać, kiedy uzna się, że chce się zostać projektantem wnętrz, powinno brzmieć: czy nadaję się do tego, czy podoba mi się to wystarczająco, aby na co dzień się tym zajmować i czy jestem w stanie nieustannie się w tej kwestii dokształcać? Jeśli suma odpowiedzi będzie brzmiała „tak”, wtedy czas zastanowić się, co zrobić, aby zostać projektantem. Przede wszystkim projektować trzeba zacząć samemu. Chodzi o to, że chodzenie na zajęcia w szkole i nie robienie nic ponad to nie jest wystarczająco dobrym pomysłem. Powinno się rozwijać zainteresowania, szkolić, cały czas ulepszać warsztat. Kiedy będzie się to robić regularnie, zajęcia dodatkowe, zawodowe, okażą się z całą pewnością bardzo pomocne. Bez dodatkowej praktyki nawet najlepsi nauczyciele nie pomogą za wiele. A zatem, trzeba pamiętać o tym, że projektantem wnętrz zostaje się wtedy, kiedy się tego chce i kiedy wkłada się całe serce w naukę. Poza tym trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, polegające przede wszystkim na umiejętności tworzenia czegoś z niczego, bycia kreatywnym w każdej sytuacji, nawet w takiej, kiedy klient nie do końca wie, czego chce, a jednocześnie jest bardzo wymagający. Niektórzy mówią, że projektantem trzeba się urodzić – niekoniecznie. Niektórzy, właśnie te osoby, które chcą, dochodzą do tego zawodu ciężką pracą i nieustannym poprawianiem swojego warsztatu. Jest to zatem trochę sztuka, a trochę rzemiosło. Jeśli natomiast tylko lubi się to, co się robi, z całą pewnością będzie się odbieranym pozytywnie. Po latach doświadczenia natomiast będzie można już powiedzieć, że jest się profesjonalistą w danym zakresie, a co za tym idzie będzie można podejmować coraz to nowe wyzwania z zakresu projektowania wnętrz.