Projektowanie dekoracji

Projektowanie dekoracji Wprawdzie dekorowanie pomieszczenia jest ostatnim etapem prac nad projektowaniem wnętrz, niemniej jednak jest równocześnie bardzo ważne. Z jakiego powodu? Przede wszystkim z takiego, że to właśnie detale decydują najczęściej o efekcie końcowym. Jeśli doda się jeden element za dużo albo zapomni właśnie o dodaniu takiego, wówczas można mieć pewność, że efekt końcowy nie będzie taki jak powinien. Trzeba zatem decydować o dekoracjach z jednej strony z umiarem, z drugiej zaś strony nie być do końca ascetycznym, gdzie nie jest to potrzebne. Najlepiej starać się dążyć do zachowania czy też do osiągania złotego środka, co w projektowaniu wnętrz nie jest znów aż takie proste. To chyba taka rzecz, której osoby wykonujące ten zawód najdłużej się uczą. Nawet jeśli ma się doskonałe wyczucie, tylko lata praktyki są w stanie sprawić, że zacznie się na niektóre rzeczy zwracać baczniejszą uwagę i że niektóre rozwiązania w pewnym momencie wydawać się będą najbardziej oczywiste do zastosowania. Niektórzy projektanci nie tylko decydują się na umieszczanie w planie aranżacji pomieszczenia jakiejś konkretnej dekoracji. Są tacy, którzy sami takie dekoracje wykonują. Oczywiście wirtualnie, za pomocą programu graficznego (choć zdarzają się osoby mające inne uzdolnienia manualne i samodzielnie też nie mieliby problemu ze stworzeniem czegoś, co wymyślili i zaprojektowali czy to na kartce papieru, czy też na ekranie monitora), ale ich pomysły są na tyle niekonwencjonalne, że spotykają się z ogólnym zainteresowaniem, często z zachwytem, niejednokrotnie też ze słowami krytyki (ale pozytywnej). Projektowanie wnętrz jest więc pracą nie tylko twórczą, ale i taką, która polega na tym, żeby w każdej sytuacji dążyć do odnalezienia jak najlepszego rozwiązania. Jest więc to swego rodzaju gra strategiczna – wszystko musi do siebie pasować, wszystko z siebie logicznie wynikać i nie może pozostać ani luka, ani element dodatkowy, naddany, bo wtedy całość będzie wyglądała źle. Projektanci uczą się przez lata takiego właśnie podejścia, niemniej jednak kiedy wykształcą w sobie już pewne nawyki, coraz szybciej i coraz pewniej poruszają się po powierzchniach wyobrażonych pomieszczeń, które po pewnym czasie mają zaistnieć jako absolutnie i całkowicie realne. Projektowanie dekoracji jest więc rzeczą pasjonującą, a także elementem dodatkowo rozwijającym osobę zajmującą się na co dzień wykonywaniem projektów aranżacji wnętrz.

Przebieg prac podczas projektowania wnętrz

Przebieg prac podczas projektowania wnętrz Projektowanie wnętrz ma najczęściej swój określony przebieg. Być może wydaje się, że jest to w zasadzie zajęcie, które pozwala na dużą dowolność, jednakże prawda jest nieco inna. Przede wszystkim fakt jest faktem, że projektant przede wszystkim musi wykonać dobrze swoją pracę, a od czego zacznie, to już jego sprawa. Niemniej jednak każdy, kto pracuje w zawodzie projektanta wnętrz już od jakiegoś czasu wie, że owszem, on decyduje, od czego zacząć, niemniej jednak i tak za każdym razem zaczyna mniej więcej od tego samego. I na tym polega cały sekret – otóż jakkolwiek by się nie podchodziło do tej pracy, zwykle i tak kończy się na tym, że przebiega ona etapowo i każdy z etapów jest podobny do tego, który był wykonywany we wcześniejszym projekcie. W jaki sposób zatem wszystko przebiega? Tutaj wypowiedzieć musiałby się projektant z konkretnymi informacjami o kolejnych krokach. Można jednak uogólnić to zagadnienie, koncentrując się na tym co wspólne dla wszystkich projektantów bez wyjątku. A zatem przebieg prac podczas projektowania wnętrz jest następujący. Przede wszystkim osoba, która decyduje się na podjęcie jakiegoś zlecenia, musi zorientować się dobrze, co konkretnie chciałaby otrzymać osoba zlecająca projekt. Sama informacja na temat typu pomieszczenia, które trzeba zaaranżować jest niewystarczająca (chyba że klient nie ma absolutnie żadnego pomysłu i żadnych wymagań ani wizji, ale to zdarza się niezwykle rzadko, prawie w ogóle). Trzeba zatem zrobić swoisty wywiad. Dowiedzieć się jak najwięcej. Leży to w interesie projektanta, ponieważ dzięki temu będzie miał bardziej spójną wizję całokształtu i, co więcej, mniej poprawek na końcu, kiedy klient już dokładnie przyjrzy się projektowi. Po zebraniu wiadomości można się wziąć do pracy. Praca przebiega wielotorowo – trzeba najpierw określić, w jakim stylu zostanie utrzymane pomieszczenie. Następnie dobrać meble i skomponować je kolorystycznie. Kiedy takie podstawy zostaną określone, przechodzi się do etapów bardziej szczegółowych, precyzujących wygląd pomieszczenia. Wtedy w ruch wchodzą elementy dekoracyjne, wykończeniowe, zatem to wszystko, co decyduje o nadaniu pomieszczeniu specyficznego tylko dla niego charakteru. Dobry projektant umiejętnie przechodzi z jednego etapu do drugiego. Robi to w sposób płynny, informując jednocześnie klienta o postępach prac i weryfikując, czy jego działania spotykają się z aprobatą.

Innowacyjne projekty

Innowacyjne projekty Projektowanie wnętrz jest swego rodzaju sztuką. Dlatego bardzo często osoby, które zajmują się tym na co dzień, starają się działać w taki sposób, aby ich prace były nietuzinkowe, oryginalne i, co ważne, a co jest dziś w cenie oraz w modzie, innowacyjne. Taki właśnie charakter projektu jest doceniany, podobnie jak artysta, który decyduje się na stworzenie go. Korzystanie z gotowych szablonów oczywiście się zdarza, jednak istotne jest, aby – nawet jeśli się takich używa – umieć wyjść poza schemat, umieć potraktować je wyłącznie jako punkt A, z którego potem wyrusza się na wycieczkę w nieznane. Innowacyjne projekty nie zawsze spotykają się czy to ze zrozumieniem ze strony osób, które je zamawiają, czy też osób postronnych, obserwujących poczynania projektanta z czystej ciekawości. Istotne jest jednak to, aby ten, kto zamawia, a więc klient, koniec końców był zadowolony z projektu. Dlatego też projektantowi powinno na tym zależeć. Ewentualnie, jeśli nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem i akceptacją ze strony osób zlecających projekty, może dodać niektóre do swojego portfolio jako przykłady. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zainteresuje w ten sposób innych ludzi, takich, którym pomysły nie tylko przypadną do gustu, ale też takich, którzy będą chcieli w nie zainwestować. Bardzo ważna jest tu więc nie tylko kreatywność, ale także przedsiębiorczość i umiejętność zainteresowania sobą potencjalnego klienta. Innowacja dzisiaj nosi różne znamiona. Niektórzy idą w sztukę całkowicie abstrakcyjną – sztukę, która potem przejawia się w bardzo niecodziennych projektach. Inni natomiast preferują połączenia elementów tradycyjnych, jednakże w sposób całkowicie niekonwencjonalny, inny od tego, do którego się już przyzwyczailiśmy. I jedni, i drudzy wykonują pracę niezwykle twórczą, taką, która nie wszystkim wydaje się prosta. Ze znalezieniem projektanta jest więc mniej więcej tak jak ze znalezieniem fotografa na ślub – trzeba szukać osoby, która będzie odpowiadała nam pod kątem wizji projektu. Ktoś może robić znakomite rzeczy technicznie, jednak niekoniecznie będą one dobrze współgrały z naszym gustem. A gust przy wyborze projektanta, który wykona pracę dotyczącą pomieszczenia, w którym będziemy potem często przebywać, jest rzeczą nie tylko znaczącą, co – wydawałoby się – najważniejszą. Dlatego trzeba się rozglądać i bardzo dokładnie oraz precyzyjnie dobierać sobie ludzi do współpracy.

Trójwymiarowe projekty wnętrz

Trójwymiarowe projekty wnętrz Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić trójwymiarowe projekty wnętrz, tak zwane wizualizacje, wykonane na dodatek w taki sposób, żeby można było zobaczyć dane pomieszczenie właściwie z każdej strony, z której byśmy tylko sobie tego życzyli. Sytuacja zmieniła się po wejściu do powszechnego użytku komputerów, a za nimi specjalistycznych programów graficznych. Tego typu programy potrzebują dysków twardych i procesorów o znakomitych parametrach, ponieważ zajmują bardzo wiele miejsca i potrzebują ogromu mocy do tego, aby pracować, niemniej jednak korzystanie z nich pozwala na zrobienie prawdziwych cudów, które potem da się zaprezentować potencjalnemu zleceniodawcy bądź też zainteresowanemu projektem danego wnętrza klientowi. A zatem trzeba zwrócić uwagę na rewolucję, która się dokonała po wprowadzeniu komputera. Niemniej jednak gdyby nie ludzie, ich wyobraźnia i znakomite pomysły, niewiele mogłoby się więcej wydarzyć. Stworzenie bowiem programu do tworzenia wizerunków trójwymiarowych wnętrz jest rzeczą wcale nie taką prostą, jakby się zdawało. Przede wszystkim każdy element musi ze sobą grać, a tworzenie rzeczywistości wirtualnej wymaga znakomitego zmysłu przestrzennego. Poza tym osoby, które już biorą się za samo projektowanie, również muszą przejść specjalne przeszkolenie z zakresu działania danego programu. Co więcej, muszą się uczyć jego obsługi przez pewien czas – niemożliwością jest usiąść i umieć obsługiwać od razu taki program, który ma całą masę różnorodnych funkcji. Firmy oraz osoby prywatne, które zamawiają trójwymiarowe projekty wnętrz, są zwykle bardzo silnie z takimi wnętrzami związani – zależy im, aby każdy detal znalazł odpowiednie rozwiązanie i żeby wyglądał dokładnie tak, jak sobie nie tylko zamarzą, ale po prostu jak tego chcą. Tego typu projekt jest znacznie bardziej dokładny niż ten narysowany na kartce bądź taki, który wprawdzie też ma charakter trójwymiarowy, ale nie da się po nim wirtualnie poruszać. Dzięki temu da się też stosunkowo prosto podać wskazówki, co takiego można by zmienić, a co jest zrobione dobrze, choć wymagałoby ewentualnej drobnej korekty. Da się też odpowiedzieć na pytanie, czy o taki projekt właśnie chodziło, czy może jednak powinien podlec on całkowitemu przekształceniu. Trójwymiarowe projekty dominują ostatnio rynek i prawdopodobnie w najbliższym czasie zastąpią jeśli nie całkowicie, to w znacznej mierze zwykłe projekty, po których nie da się wirtualnie poruszać.

Różne wnętrza do zaprojektowania

Różne wnętrza do zaprojektowania Największym wyzwaniem każdego projektanta jest konieczność zaprojektowania różnorodnych wnętrz jednocześnie. Czyli na przykład takie zlecenia, które polegają wprawdzie na zaprojektowaniu pomieszczeń jednego domu, jednakże przeznaczonych dla różnych osób. Wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację – mieszkanie ma być wynajmowane i w związku z tym ma się pewność, że do każdego pokoju (a tych jest sporo) wprowadzi się całkiem niezależna osoba. Osoby będą się między sobą znacząco różnić, a każda będzie preferowała inne kolory, inne umeblowanie etc. Żeby mieć szansę na to, aby do mieszkania wprowadzili się różni ludzie, warto zainwestować w projekt, który będzie tę różnorodność właśnie uwzględniał. Co za tym idzie, każde jedno pomieszczenie powinno zostać utrzymane w innym stylu. Dla projektanta jest to zatem zadanie, które wymaga nie tyle wprowadzenia spójności w kilku pomieszczeniach i wykonania ich różnie, ale z podobnymi ogólnymi założeniami, co wręcz przeciwnie – jest to nie lada wyzwanie, polegające na wprowadzeniu maksymalnej różnorodności na jednej i tej samej przestrzeni. Jedni lubią się takimi rzeczami zajmować, inni niekoniecznie. Dlatego warto trafić na taką osobę, która będzie czuła się jak ryba w wodzie, wykonując właśnie takie zadanie. Różnorodność stylizacyjna w projektach, które się wykonuje, ma też swoje dobre strony – przede wszystkim projektant musi się wykazać, ale co za tym idzie, zastanowić nad tym, co robi jeszcze bardziej niż w przypadku jednolitych projektów. Dzięki temu bardzo się rozwija i zbiera dużo doświadczenia, wykonując jedno tylko zlecenie. Może tez współpracować z innymi projektantami, czasem bowiem tego typu zlecenia wykonuje nie jedna osoba, a kilka. A praca grupowa z zakresu projektowania wnętrz jest rzeczą dość trudną dla tych, którzy przyzwyczaili się do tego, że samodzielnie wszystko tworzą od początku do końca. Projektant wnętrz jest osobą o duszy artystycznej, dlatego lubi być samodzielny. Kiedy zmuszony jest do pracy grupowej, na początku trudno jest mu się przełamać, z czasem jednak dostrzega dobre strony takiego działania. Warto więc brać udział w niekonwencjonalnych projektach, ponieważ to tylko i wyłącznie wpływa na korzyść osoby, która podejmuje się takiego działania. A różnorodność projektów pozwala wzbogacić dość szybko portfolio i co za tym idzie, zdobywać kolejne zlecenia, coraz bardziej interesujące i wymagające.

Projektowanie wykończeń

Projektowanie wykończeń Bardzo często podczas myślenia o zaprojektowaniu wnętrz swojego domu bądź gabinetu albo też innego pomieszczenia, w którym będziemy chcieli przebywać, zapominamy o rzeczy, która odgrywa niebagatelną rolę w całokształcie tego właśnie pomieszczenia – mianowicie o pracach wykończeniowych. Nieraz spotykamy się z tego typu problemem. Przychodzimy do kogoś w odwiedziny albo uczęszczamy na zajęcia dokądś, wybieramy się do urzędu. Wszystkie pomieszczenia wyglądają znakomicie, ponieważ zostały wyremontowane. Ale… ktoś zapomniał o tym właśnie, żeby je wykończyć. Niestety to bardzo powszechna sprawa, która niestety nie upiększa danego miejsca. Dlatego jeśli już decydujemy się na zatrudnienie czy to projektanta, czy całej ekipy, której zadaniem będzie odremontowanie czy też przygotowanie pod mieszkanie, prowadzenie działalności jakiegoś miejsca, zaznaczmy od razu, że zależy nam na tym, aby każdy detal był dokładnie przemyślany. Każdy, a zatem również i ten, który dotyczy zaprojektowania wykończenia. Gdzie przede wszystkim takie wykończenia są istotne? Na granicy farby z tapetą, w miejscach, gdzie kończą się lub zaczynają kafelki, przy drzwiach, oknach i innych szczelinach bądź zagięciach. Jest ich bardzo wiele, a o każdy jeden trzeba zadbać. Taka dbałość wpłynie nie tylko na wygląd miejsca, ale również na jego trwałość. Jeśli nie będzie odpowiedniego wykończenia, wówczas trzeba się spodziewać tego, że niestety szybko może dojść do uszkodzenia czy to tapety, czy lakieru, czy farby – coś może zacząć odpadać, a my będziemy musieli powtarzać remont. Projektowanie wnętrz w zakresie wykończeń jest rzeczą dość trudną. Nie jest bowiem wcale aż takie oczywiste, jak wykończenia mają wyglądać. Umiejętne ich dobranie i skomponowanie z całokształtem jest nieraz o wiele trudniejsze niż dobranie odpowiedniego koloru ściany tak, żeby ta dobrze się komponowała z meblami. Także trzeba pamiętać o tym, że wykończenia powinny być utrzymane w stylu, jaki reprezentuje dane pomieszczenie. I to jeszcze nie koniec. Nieraz wykończenie ma znamiona dekoracyjności, dlatego wygląda zupełnie inaczej od reszty. Jeśli zatrudnimy dobrego projektanta, wtedy z całą pewnością uda nam się znaleźć odpowiednie rozwiązanie – takie, które sprawi, że pomieszczenie nabierze kolorów i będzie się w nim przyjemnie przebywało bez względu na porę dnia, roku i na to, czy pokój będzie świeżo po remoncie, czy też po pewnym czasie stanie się już mniej nowe.